Modena azóta virágzik, amióta a rómaiak i. e. a 2. században elfoglalták. A múltban bőségének alapját a várost övező Pó-síkság dús termőföldjei alkották, valamint az a szerencsés körülmény, hogy a Via Emilia mentén helyezkedett el. Noha a híres római út továbbra is átszeli a városmagot, Modena jólétéről ma a Maseratit és Ferrarit előállító autógyárak gondoskodnak.
Modena zömök és pompás Duomója közvetlenül a Via Emiliától jobbra magasodik. A székesegyház építésére Matilda grófnő, Toscana úrnője adott megbízást 11. században, hogy végső nyughelyül szolgáljon St. Geminiano, a város védőszentje számára. Matilda a kor legnagyobb építészét, Lanfrancót fogadta fel az építkezés levezénylésére.
A féloldalt álló félig román, félig gótikus harangtorony a híres Tőrre Ghirlandina. A toronyban van egy vödör, amelynek elemelése 1325-ben háborúságba keverte Bolognát az egyik várossal. Tassoni híres költeményében, a La Secchia Rapitában (Az elcsent vödör) állít emléket az esetnek.
Modenában gyakran láthatók az Accademia Militare nyalka ruhás hallgatói. Az intézmény egy 17. századi palotában kapott helyet a városközpontban. Egy másik palota, a Palazzo dei Musei érdekes művészeti gyűjteményt őriz. Itt van a Bibliotheca Estense, az Este család – Modena és Ferrara hercegei – könyvtára. A könyvtár állandó kiállítási anyagában illuminált kódexgyűjtemény, Dante Isteni Színjátékának 1481 példánya, valamint a döbbenetes szépségű Borso d’Este Biblia szerepel, ez utóbbi 1200 miniatúrát tartalmaz.
Modena nevezetességei, további adatok Wikipedia: hu.wikipedia.org/wiki/Modena.
The post Modena nevezetességei, látnivalói appeared first on Szállás és látnivaló utazás blog: Ezüstszamár.